Divisional Secretary

             Image Name

Mrs.  I. Himali Rathnaweera

Qualification  
Work history

Divisional Secretary - Baddegama 

Divisional Secretary - Lunugamwehera

Assistant District Secretary - District Secretariat - Hambanthota

Assistant Director - Department of Wild Life Conservation

Assistant Commissioner - Department of Examination (Research and Development)

Assistant Director - Ministry of Education

Public Management Assistant - Public Service Commission

Public Management Assistant - Distric Secretariat Hambanthota

Assistant Divisional Secretary

Mr.Chathura Name Mr. K.Chathura Mihidum
Qualification
  • MA. in Public Management (IUJ, Japan - 2015)
  • BSc(Phy), University of Colombo -2007
  • PGD in e-Government (PIM - 2013)
  • Diploma in Public Administration (SLIDS)
Work history
  • Assistant Divisional Secretary - Niyagama
  • Assistant Divisional Secretary - Hikkaduwa
  • Assistant Divisional Secretary - Neluwa

Accountant

 Accountant Name Mr. A.K.P.K.Jayasiri
Qualification
  • ICSL (Intermediat)
  • A.A.T(Member)
  • Diploma in English
  • Diploma in Procument
work History

Divisional Secretariat - Neluwa

Assistant Director (Planning)

  nilani Name Mrs. C.Nilani Silva
Qualification  
work History

IRDP Project Kalutara

Distric Secretariat Kalutara

Southern Province Rural Development Project

Distric Secretariat Galle

Administrative Officer

ao Name Mrs.A.P.C.Gothami
Qualification Supra-
work History  Divisional Secretariat,Galle Four Gravets

Administrative Officer (Grama Niladhari)

   dayal Name D.L.Dayal De Silva
Qualification

L.L.B.(OUSL)

Diploma in Social Wark (National Institiute of Social Development

Grama NIladari Service-Supra-2006

work History
  • Grama Niladari of Hikaduwa Divisional Secretariat from 1993-2008
  • Grama Niladari of Akmeemana Divisional Secretariat from 2008-2012
  • Grama Niladari of Gonapinuwala Divisional Secretariat from 2012-2013

Translator

 maheshi  Name  M.A.Gunasekara
 Qualification
  •  Bachelor of Science Degree ,University of Ruhuna
  • Diploma in Translation methods -, jointly conducted by University of Kelaniya and SLIDA
  • Diploma in English  - Advanced Technical Institute ,Galle
 work History
  •  Translator Class 1- Ministry of Justice ,Colombo -12   from 2000 to 2002
  •  work as a Sworn Translator form 2007 to this date 
 Additional District Registrar
   Name  
 Qualification  
 work History  
 Additional District Registrar
 ANOJA  Name  Mrs.S.Anoja Damayanthi De Silva
 Qualification
  •  B.Sc(Tourism) Management
  • Advanced diploma in Hospitality Management (Australia)
  • English Diploma in worker's Education
 work History
  • Additional District Registrar of Central record room 2005-2005
  • Additional District Registrar of Thawalama Divisional Secretariat from 2005-2006
  • Additional District Registrar of Akmeemana Divisional Secretariat from 2006-2007
  • Additional District Registrar of Panadura Divisional Secretariat from 2007-2008
  • Additional District Registrar of Habaraduwa Divisional Secretariat from 2010-2015

                                                             

                                                               ADMINSTRATION BRANCH 

 
    Public Management Assistant (cc)        CC           Mrs.K.G.Malani                     
Public Management Assistant    SUMITHRA    Mrs.U.W.Sumithra
 Public Management Assistant  RUKIA   Mrs.M.H.S.Rukia
 Public Management Assistant  Z new   Mrs. H.W.C.Samarawickrama

 

 Public Management Assistant

 DSC02812 opt

 Mrs.M.G.W.D.Senavirathne
  Public Management Assistant
nisansala
 Mrs.K.M.T.Nisansala
 Public Management Assistant  DILISHIYA  Mrs.A.P.Dilishiya K.Amarasingha

 Information & Communication Technology 

Assistant

 20161027 144217  Mrs.Thamara Nadee Kariyawasam
 

 Information & Communication Technology 

Assistant

 DSC02536 Mrs.N.D.Uluvitige
 Development Officer (P.A.)  nimali  MS. W.Nimali D.D.S.Deerasekara
  Development Officer  Thulla 1  Mr. M.N.Niamathulla
  Development Officer  DILUNIKA  Ms.A.K.U.Dilunika
 Development Officer  CHANDRIKA 1  Ms.U.L.Chandrika Padmini
 Development Officer  DSC02538  Ms.B.M.Deepthika L. Bandara
 Development Officer  DSC02539  Ms.Harshani Gunarathna
 Development Officer  ANJALI  Ms.Geethanjali Guruge
Development Officer DSC02544 Ms.Piumi N.Gunathilaka
 Receptionist  DSC02761  Ms.M.N.F.Nizra

REGISTER BRANCH 

Public Management Assistant DSC02808 opt Mrs.Ramya S.Lokuwaduge                  
Public Management Assistant                         DSC02810 opt Mrs.Amunugama R.M.Anoma         Kumari
Public Management Assistant DSC02825 opt Mrs.Kanchana vitharana
Public Management Assistant DSC02865 opt Mrs.M.Seuwandhi M. Liyanaarachchi
Public Management Assistant DSC02802 opt Mrs.K.R.Manjula
Public Management Assistant DSC02826 opt Mrs.K.H.G.Priyadarshani
 Public Management Assistant  DSC02818 opt  Mrs.P.H.B.Shiromi D.K.Hewawasam
 Karyala Karya Sahayaka  DSC02864 opt  Mr.N.P.Kumarapala
 Karyala Karya Sahayaka  DSC02769 opt 1  Mrs. Janaki Sunethra Wijewardana
 Karyala Karya Sahayaka  DSC02840 opt  Mr. Roshan Madawa Rathnapala

Scroll To Top